ÚDRŽBA NÁBYTKU

Ako sa starať o drevený nábytok z masívu:
Masívny drevený nábytok nás sprevádza po celé stáročia. Tak ako vtedy aj dnes je potrebné sa o nábytok z masívu starať.
Na údržbu si môžete vybrať z radu voskov a olejov. Vždy ale musíte mať na pamäti, že drevo je prírodný materiál, ktorému uškodí nadmerné teplo, ktoré spôsobí vysychanie dreva a nadmerná vlhkosť.

Správna voľba umiestnenia
Aby ste si uchovali dlhotrvajúci vzhľad krásneho dreva, u drevené postele, komody, alebo skrine, neumiestňujte ich do blízkosti tepelného zdroja, ktorým môže byť radiátor, alebo krb.
Vysoké teploty naruší ako povrchovú vrstvu nábytku, tak aj vlastnú štruktúru materiálu.

Nevystavujte drevený nábytok kontaktu s priamym slnečným svetlom. UV žiarenie zo slnečného svetla môže ovplyvniť kvalitu povrchu a spôsobiť podľa typu dreva stmavnutie alebo naopak zosvetlenia dreva.

Leštite suchou handričkou
Nikdy nepoužívajte mokrú handru na utieranie dreveného nábytku. Prebytočná vlhkosť môže preniknúť do dreva mikroskopickými trhlinami v povrchovej vrstve a poškodiť ho tak.

K pravidelnej údržbe nábytku z masívu používajte suchú mäkkú handričku. Ten využijete pri leštení nábytku, alebo roztieranie voskov a prípravkov s antistatickou úpravou znižujúci usadávaní prachu na nábytku z masívu.
Špeciálne čistiace prostriedky tiež dávajú povrchu dreveného nábytku hodvábny lesk a príjemnú vôňu.
Pre stieranie prachu môže využiť aj vysávač, avšak vždy s mäkkým nadstavcom, aby nedošlo k poškriabaniu hladkého povrchu.

Na plochu lakovaného nábytku nikdy nepokladajte horúce jedlá či nápoje. Mohlo by dôjsť k trvalému poškodeniu.

Ako sa starať o nábytok z lamina:
Ak požadujete dlhotrvajúci vzhľad krásneho lamina, vyhnite sa kontaktu nábytku s priamym slnečným svetlom, alebo umiestnením vedľa veľkého zdroja tepla.

Lamino možno utrieť handričkou – suchým, alebo vlhkým. Avšak vždy vlhkosť utrite do sucha. Môže preniknúť do medzier medzi spojmi, a tak lamino poškodiť.
Odporúčame používať prípravky výhradne určené na nábytok z lamina.

Na hladký povrch neklaďte príliš horúce nápoje a jedlá. Mohlo by dôjsť k trvalému poškodeniu.

Ako sa starať o čalúnenú sedačku a iný čalúnený nábytok:

Sedacia súprava je okrem prachu najviac zaťažovaná potom a často ušpinená dobrotami, ktoré na sedačke konzumujeme.

Bežná údržba
Ak máte na sedačke snímateľný látkový poťah, potom ho pravidelne vyperte. Nie všetko ale môžete dať do práčky a tak odporúčame každý týždeň povysávať prach nástavcom určeným na sedacie súpravy.
Nezabúdajte ani na zákutia a škáry, kam sa prach a nečistota tiež spoľahlivo dostane. 2-4x ročne by si sedačka zaslúžila dôkladnejšie očistu čistiace penou.
Podľa návodu výrobcu penu nanesiete a následne zotrite, alebo vysajete.

Skôr ako sa pustíte do čistenia čalúnenia akýmkoľvek prostriedkom, odporúčame vyskúšať spôsob a reakciu na skrytom mieste, aby ste predišli trvalému poškodeniu na viditeľnom mieste.
Vždy čistite v smere čalúnenie, nikdy proti. Tiež odporúčame používať prostriedky určené priamo pre čalúnený nábytok.